⭐Ważne bullety
❇️Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski udał się do Kijowa
Rafał Trzaskowski wyjechał do Kijowa wraz z prezydentami miast Pragi, Budapesztu i Bratysławy, Zdenkiem Hribem, Gergelym Karacsonym i Matusem Vallo. Są to włodarze miast, które wspólnie z Warszawą podpisały w 2019 roku Pakt Wolnych Miast. Prezydent polskiej stolicy i Witalij Kliczko podpisali list intencyjny w sprawie przekazania 60 wagonów warszawskiego metra do stolicy Ukrainy, Kijowa.
❇️Obowiązkowa zgoda pracodawcy przy pracy zdalnej od marca 2023
Już w marcu zostanie wprowadzony nowy Kodeks pracy, który będzie zawierał regulację dotyczącą pracy zdalnej, na którą wiele osób czekało. Należy jednak pamiętać, że nowe przepisy również wprowadzają pewne niedogodności dla pracowników, jedną z nich jest obowiązkowa zgoda pracodawcy, która będzie potrzebna do pracy zdalnej. Od marca praca zdalna z dowolnego miejsca będzie nadal możliwa, jednak pod stałym nadzorem pracodawcy. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza bowiem obowiązek informowania pracodawcy o zmianie miejsca pracy zdalnej i uzyskania jego zgody. Oznacza to, że jeśli chcemy wykonywać pracę poza naszą rodzinną miejscowością, np. na Teneryfie ;), musimy poinformować o tym pracodawcę i otrzymać jego zgodę.
❇️Grypa nie odpuszcza
W dniach 1-7 stycznia liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę była wysoka, wyniosła ponad 306 tysięcy. Dzienna liczba zachorowań utrzymuje się na wysokim poziomie, jest większa niż średnia z ostatniego tygodnia w poprzednim roku, kiedy to zanotowano rekordową liczbę zachorowań. Liczba hospitalizacji również wzrosła, w nowym roku lekarze wypisywali średnio 413 skierowań do szpitala dziennie. To znaczy, że dziennie średnio jest około 40, blisko 50 tysięcy zachorowań. Tak było w najgorszych czasach pandemii COVID-19.
❇️Węgry nie będą mogły korzystać z programów Erasmus Plus i Horyzont Europa
Unia Europejska poinformowała węgierski rząd, że uniwersytety publiczne znad Balatonu nie będą mogły uczestniczyć w programach Erasmus Plus i Horyzont Europa. Decyzja została podjęta przez unijnych ministrów finansów w grudniu 2022 roku w związku z zamrożeniem środków dla Węgier w ramach mechanizmu warunkowości. Jednak decyzja ta nie dotyczy umów, które już zostały podpisane. W kwietniu 2021 roku na Węgrzech zmieniono sposób zarządzania publicznymi uczelniami, przez co niektóre z nich przestały podlegać ministerstwu, a zaczęły podlegać nowym fundacjom, które są kontrolowane przez rząd i jego przedstawicieli, co spotkało się z krytyką ze strony Unii Europejskiej.
💰 Finansowe bullety
❇️ Wymiana handlowa między Rosją a Chinami wzrosła w 2022 r. o 29,3 proc.
Chiński urząd celny podaje, że Chiny wyeksportowały do Rosji towary i usługi o wartości 76,12 miliardów dolarów (co stanowi wzrost o 12,8% w stosunku do roku poprzedniego), a import rosyjskich towarów do Chin wzrósł o 43% w roku 2022 – jego wartość wyniosła 114,15 miliardów dolarów.
❇️ Pierwsze banki zaczną korzystać z WIRON zamiast z WIBOR
BNP Paribas Bank Polska i ING Bank Śląski to dwie ważne instytucje, które zdecydowały się zrezygnować z udzielania kredytów hipotecznych z oprocentowaniem zależnym od stawek WIBOR. W najbliższej przyszłości będą sprzedawać kredyty o okresowo stałej stopie procentowej (na pięć, siedem lub dziesięć lat). W przyszłości kredyty zmiennoprocentowe wrócą do ich oferty, ale będą się opierać na nowych stopach WIRON. Prawdopodobnie inne instytucje finansowe pójdą tą samą drogą. Wszystko to jest skutkiem decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o zastąpieniu wskaźnika WIBOR przez WIRON oraz prac tzw. narodowej grupy roboczej. Celem zamiany WIBOR na WIRON jest stworzenie nowych stawek, które charakteryzują się bardziej precyzyjnym odzwierciedleniem kosztu pieniądza w gospodarce. Są one obliczane na podstawie faktycznych umów depozytowych zawieranych przez banki między sobą oraz z dużymi klientami. Wprowadzenie takich stawek jest wymagane przez unijne rozporządzenie BMR. Podobne zmiany już miały miejsce w innych krajach, takich jak Szwajcaria, Stany Zjednoczone czy Kanada.
❇️ Kontrowersyjna książka księcia Harry`ego sprzedaje się jak świeże bułeczki
Książka „Spare” (Zapasowy) jest głośnym tytułem, która została napisana przez księcia Harry’ego. Książka licząca 416 stron zawiera wspomnienia księcia na temat rodziny królewskiej. Jak się spodziewano, publikacja stała się bestsellerem. Tylko w pierwszym dniu sprzedała się w ilości 400 tys. egzemplarzy, co czyni ją najszybciej sprzedającą się książką non-fiction w historii Wielkiej Brytanii.
📊 Kej-pi-aj
❇️ Najpopularniejsze serwisy społecznościowe w Polsce wg ostatnich badań przygotowanych przez Wirtualne Media
W listopadzie ubiegłego roku, 26,55 milionów polskich internautów odwiedziło Facebooka jako serwis internetowy i aplikację mobilną, co stanowiło 89,38% zasięgu. Średni czas spędzony na platformie przez użytkownika wyniósł 16 godzin, 48 minut i 49 sekund. W statystyce tej liderem jest TikTok, na którym 13,28 milionów użytkowników (44,72% zasięgu) spędziło średnio 18 godzin, 18 minut i 9 sekund.
Natomiast kilka godzin przyciągało internautów Instagram (który jak Facebook należy do Meta Platforms) i Snapchat. Instagram zanotował 15,77 milionów użytkowników, 53,1% zasięgu oraz średni czas korzystania 4 godziny, 14 minut i 51 sekund, a Snapchat – 6,06 milionów odwiedzających, 20,42% zasięgu oraz średni czas korzystania 3 godziny, 53 minuty i 36 sekund. Twittera odwiedziło 11,09 milionów polskich internautów, zapewniając 44,72% zasięgu oraz średni czas korzystania po 56 minut i 31 sekund. Pinterest przyciągnął 7,98 milionów użytkowników (26,87% zasięgu), średni czas korzystania wyniósł 41 minut i 3 sekundy. Linkedin miał 5,67 milionów polskich użytkowników, 19,11% zasięgu oraz średni czas korzystania 14 minut i 34 sekundy, a Wykop – 3,77 milionów internautów, 12,69% zasięgu oraz średni czas korzystania 21 minut i 7 sekund.
🇬🇧 Powtórzymy angielski?
❇️Słówko na dziś to „spare” wspomniane przy książce księcia Harry’ego
Oto 2 popularne użycia:
- Słowo „spare” (wymawiane: sper) oznacza po polsku „zapasowy” lub „rezerwowy”.
Przykłady użycia w zdaniach po angielsku:
I always keep a spare tire in my trunk just in case of a flat. (Zawsze trzymam zapasowy komplet kół w bagażniku, na wszelki wypadek.)
My dad always keeps a spare key hidden outside the house. (Mój tata zawsze trzyma zapasowy klucz ukryty na zewnątrz domu.)
I have a spare room in my apartment that I use as a home office. (Mam pokój zapasowy w moim mieszkaniu, który wykorzystuję jako gabinet domowy.)
- Również rozumiane jako „dodatkowy, wolny”.
I’ve got a lot of spare time. (Mam dużo wolnego czasu.)
❔ Łamigłówka
❇️Jakie to pytanie, hmm?
Stoisz przed dwoma bramami, z których jedna prowadzi do wyjścia natomiast druga do przepaści. Przed bramami stoi dwóch strażników, z których jeden kłamie a drugi mówi prawdę. Pytanie: Jak sformułujesz tylko jedno pytanie, które zadając tylko jednemu strażnikowi uzyskasz odpowiedź, która prowadzi do wyjścia?
Odpowiedź: 'Którą bramę wskazałby twój kolega, gdybym zapytał go o wyjście?’